О, брат, где же ты? Белорусы о родстве с русскими

Боль • Саша Романова
«Необходимость отстаивать собственное мнение насчет России очень раздражает белоруса. Потому что это мнение давно сформировано. Знаете анекдот про убить птичку? «Сапраўдны беларус у сваім жыцці павінен зрабіць чатыры рэчы: 1) пабудаваць дом, 2) нарадзіць сына, 3) забіць маскаля, 4) забіць птушачку. Калі вы пытаецеся, чаму забіць птушачку, то вы сапраўдны беларус, таму што трэці пункт пытання не вызывае». Известные и публичные люди Минска высказались на тему того, являются ли русские и белорусы братьями.

Артур Клінаў, пісьменнік і мастак


Пра братэрства беларусаў і расіян выкажуся прытчай. Уявіце, у немаўляці забіваюць бацькоў. Потым забойцы бяруць гэтае дзіця на выхаванне. Яно вырастае ў новай сям'і, па-свойму любіць новых бацькоў, якія, можа без асаблівай цяплыні, але пякуюцца аб ім, гадуюць на роўных з іншымі прыёмнымі дзецьмі. Аднак праходзіць час і, ўжо пасталеўшы, чалавек пачынае патроху даведвацца пра страшную праўду. Уявіце гэтую драму. Ён не хоча ў гэта паверыць, але ўсё, пра што ён паступова даведваецца, сведчыць: людзі, якія яго выхоўвалі, – не бацькі, а забойцы ягоных сапраўдных бацькоў. Падобнае адкрыццё зараз паступова адбываецца ў Беларусі. Ва Ўкраіне гэтая страшная рэальнасць адкрылася апошнім часам вельмі гвалтоўна. Тут, праўда, трэба зрабіць адну важную заўвагу. Самі расіяне з'яўляюцца прыёмнымі дзецьмі ў мачыхі-Імперыі. Але братэрства сіратаў скончылася. Тыя расіяне, якія хочуць братэрства вольных народаў, для нас - браты. Тыя ж, хто хоча вярнуць Беларусь у братэрства рабоў – не!

Наталья Гарачая, директор «Ў»-Крамы

Думаю, необходимость отстаивать собственное мнение насчет России очень раздражает белоруса. Потому что это мнение давно сформировано. Знаете анекдот про убить птичку? «Што адрознівае сапраўднага беларуса? Сапраўдны беларус у сваім жыцці павінен зрабіць чатыры рэчы: 1) пабудаваць дом, 2) нарадзіць сына, 3) забіць маскаля, 4) забіць птушачку. Калі вы пытаецеся, чаму забіць птушачку, то вы сапраўдны беларус, таму што трэці пункт пытання не вызывае». Я люблю белоруса таким, какой он есть. В его сціпласці, цішыні, пакоі. Вот это его состояние. Ему не нужно бегать и махать флагом, доказывать что-то и говорить на нарочито белорусском языке. Он просто должен быть собой - в этом весь белорус. Есть элементарные вещи, которые мы все чувствуем и понимаем. Внутреннее ощущение у нас есть, а все эти штуки типа нашивок 'ВКЛ' проходят, когда проходит юношеский максимализм. И человек живет свою красивую белорусскую жизнь. Белорусская идея есть, но она по-другому развивается. Я люблю наши внутренние белорусские шутки. Когда мы искренне смеемся над своими анекдотами, которые все остальные не понимают. Например, анекдот про яка: «Купил мужик яка. Приходит сосед, спрашивает: «Ну як як?» Тот отвечает: «Як як як!» Я сейчас встречаюсь с дизайнерами, и помимо иронии над белорусскостью, которой занимаются «Адліга» или Цеслер, вижу молодое поколение: все эти бренды «Гонар», «Кут», «Каралі». Они делают вещи, которые говорят о другом понимании белорусскости, о достоинстве, о красоте.

Это не ношение стяга ВКЛ на себе и клич «Давайте возродим ВКЛ». Это и есть само ВКЛ, в той самой сути и структуре, которую мы все чувствуем и любим. Я помню, как в «Краму» пришли ребята «Важны гусь», принесли очень простую открыточку, где было написано «Вялікі Дзякуй» и был нарисован человек в четырех стадиях поклона. Мы подумали: вау, какие клевые ребята!

Вот они появляются и несут другую белорусскость - ту самую, которую я внутри себя чувствую, и которую не надо насильно доказывать. «Ліхтар», «Каляровы парасон», «Як чуецца, так і малюецца», «Беларуская ежа» - это все белорусские молодые бренды, которые говорят о том, какая у нас красивая белорусская мова, какие у нас традиции, какая у нас еда, как у нас здорово все звучит, смотрится и выглядит.

Мирт Черны, метатель ножей

Общаясь с русскими спортсменами, я ощущаю дружбу. Я выступаю на соревнованиях по спортивному метанию ножа. У меня есть друг из Самары, когда мы с ним общались последний раз, он был семикратным чемпионом мира. И у него свой клуб и кубок метателей, который называется его именем - кубок Андрея Яковлева. Так вот там на линии метания мы соперники, а как только сходим с линии метания, мы друзья. Помню, ездил на чемпионат мира в 2007 году, была сложная поездка по ощущениям и деньгам. Но это было мое самое лучшее выступление, я вошел в десятку лучших метателей мира. К политике можно ужасно относиться, но тогда меня на линии судил телохранитель президента Каримова. Ну прекрасный же человек! Я понимаю, что в плане морали олигархического и материального мира дружбы быть не может. Но на меня и моих друзей политика не влияет никак. Может быть, виной этому наше советское воспитание, момент суполки и общих воспоминаний? Вот сегодня я посмотрел в Центре милосердия сказку «Морозко» и меня так пробило. Вспоминаешь детство и думаешь: ну неужели не можем жить мирно? Правду говорили в старину: паны что-то делят, а у мужиков чубы трещат! Так оно и есть, прямо сейчас. Они делят куски хлеба и свои золотые батоны, огромные деньги и сферы влияния, а людей жалко. Хотя жалость - это последнее чувство, но ты просто смотришь российский канал, Евроньюз и наши каналы: с какой бы стороны ни показывали, просто жалко и обидно за людей. Дети и женщины в Донецкой области вышли и встали на защиту своих мужчин - это нонсенс! Обычно мужчина защитник, а тут женщины! Но я свое мнение выговаривать не буду. Видно, что есть имперские амбиции и есть люди, которые пытаются за имперскими амбициями скрыть свои страхи.

Ганна Чыстасердава, арт-дырэктар Галерэі «Ў»

Я ўвогуле не люблю братання, гэта папулізм. Канешне, у нас шмат чаго агульнага: апошніх колькі гадоў гісторыі. Страшна падумаць, што хутка будзе сто. Я лічу агульнай гісторыю з 1917 года, бо дагэтуль усе ж такі, прабачце, кожнаму было сваё. Скажам шчыра, імперскія замашкі так ці інакш існуюць у кожным расіяніне, і ад гэтага комплекса старэйшага брата было заўсёды цяжка. Сустракаешся з чалавекам і прапаноўваеш яму ладзіць нейкі сумесны праект, і калі табе, плюючы з вежы, кажуць: «Что-то я с регионами давно не работал», адразу пытаннечка: «Прабачце, а рэгіёны - гэта што?» Што датычыцца мяне, я сама напалову ўкраінка, а напалову руская па нацыянальнасці, пры гэтым на беларускай мове прадвігаю беларускую культуру тут. Аднойчы жанчына ў Галерэі «Ў» з класічным маскоўскім пранонсам тлумачыла мне, што я «гребаная националистка, националистическое гнездо тут устроила», прабачце, «я приехала из Копенгагена, а они тут со мной по-русски говорить не хотят». Я стаяла і на яе крышку вочкі лупіла. Павіншавала яе з тым, што яна ўвогуле ўпершыню, магчыма, у гэтым горадзе пачула, якая ж яна, беларуская мова, лагодная і прыгожая. Запрасіла яе да нас на кінапаказ увечары, канешне, на беларускай мове. Но Расея, не Расея - паўсюль ёсць нейкія пытанні, якія так ці інакш ты альбо павінен адстаяць, альбо, калі няма жадання, не ўваходзіць увогуле ў дыялог. Добры прыклад адбыўся тыдзень таму, калі мы прыляцелі да Бярліна. Сталі ля пашпартнага акна, доўга не глядзелі: дзе больш кароткая чарга была, туды і пайшлі. І вось там быў мужчына ў даволі сталым узросце, які не казаў: «For European citizens only», а проста з гэтага акенца пачаў крычаць: «It's only for Europeans! Europeans only!» І мы на яго так дзіўна глядзім: што гэта значыць, для еўрапейцаў? А хто мы, азіяты?

З цэнтру Еўропы прыехалі тры дзяўчыны, і нам так кажуць: «Кыш, кыш, тут толькі еўрапейцы стаяць». Мы, канешне, адышлі, потым ён нас паклікаў. Я даю яму пашпарт, ён пытаецца, з якой мэтай я прыехала і, не гледзячы на мой пашпарт, гаворыць: «Will you back to Moskow?» Я адказваю, што прабачце, мы прыехалі з Мінску, з Беларусі. Спадзяюся, што мы ніколі у гэты час не будзем back to Moskow. І вы калі ласка не жартуйце, бо чуць гэта вельмі непрыемна.

Магчыма, ён адчуў, што ляпнуў не тое. Бо гэта быў, канешне, жах: спачатку нас за еўрапейцаў не прынялі, а потым прапанавалі вярнуцца ў Маскву. На жаль, не было н¡ часу, ні жадання напісаць свой чэкін у гэтым аэрапорце і сказаць вялікі дзякуй за такія талерантныя да нас адносіны. Але больш за ўсё мяне палохае рэйтынг, які зараз мае Пуцін, і рэакцыя на яго тых sensitive людзей, якія працуюць у культуры на галіне мастацтва.

Дмитрий Безкоровайный, музыкальный критик

Я считаю, что вообще все люди – братья. Всегда можно найти, что делить, но лучше с уважением относиться друг к другу и искать точки общего интереса и гармонии. Мы в равной степени братья со всеми народами, которые окружают нашу страну и живут в ней. Зачем выяснять, в какую сторону больше: восточную, западную, северную или южную? Все эти подлые акцентики – происки политиков. Не ведитесь. Честных и вменяемых людей везде хватает. Короче, я за гармонию.

Глеб Лабадзенка, паэт и мовазнаўца

Мы з'яўляемся суседзямі, а суседзяў, на жаль, не выбіраюць. Еўропа сканчаецца ў Оршы. Я аднойчы выязджаў за Оршу - вельмі хутка вярнуўся. Я не адчуваю нашых усходніх суседзяў братамі па духу, а па крыві - тым больш, гэта суседняя цывілізацыя. Украіна - канешне, украінская мова самая блізкая да беларускай, бліжэй за польскую і рускую. Па духу, тэмпераменту і супольнай гісторыі, безумоўна, нам Украіна бліжэй. Самая крывавая вайна ў гісторыі Беларусі была з Расеей: невядомая вайна 17 стагоддзя, калі больш за палову насельніцтва Беларусі было знішчана. Увогуле, нехта падводзіў статыстыку, што найбольш войнаў за ўсю гісторыю Беларусі было с Расеей. Гэта не значыць, што мы зараз павінны з імі ваяваць, але я, напрыклад, не лічу іх братамі ні разу. Маё меркаванне ніколі не менялася, у свеце апошніх падзей яно толькі узнамнілася. Я лічу, што калі ў нас ёсць мянушка бульбашы, а ў украінцаў мянушка хахлы, то у рускіх зараз ёсць мянушка акупанты, таму што яны павялі сябе як дзікуны: у 2014 годзе пасярод Еўропы зрабіць такі ўчынак. Раней, калі ты праяўляў сябе як русафоб, калі жорстка казаць, людзі на гэта глядзелі так: «Вось які ты неталерантны чалавек!» А цяпер многія ўжо не будуць так глядзець. Калі ты не лічыш нашых усходніх суседзяў братамі, то гэта ўжо не так дзіка глядзіцца, як было раней.

Вадим Волк, фотограф

Я не обладаю энциклопедическими данными, только впечатлением от прочитанных около года назад статей. Помню, там было сказано, что русские пошли от фино-угорской ветви, и получается, славянами являются лишь украинцы и белорусы. Я не запомнил автора исследования, чтобы копаться в теме, но с моим ощущением это совпало. У русских как минимум было татар натоптано больше, чем здесь. С чего Московия начинала разрастаться, мне не совсем ведомо, поэтому дальше не берусь сказать. Но первое впечатление наложила именно та статья. А все остальное поведение русских, особенно последнее время, я бы не связывал с братством или не братством. По воинственным проявлениям имперских замашек России трудно вычленить родственную принадлежность. Это совсем другая тема.
Заметили ошибку в тексте – выделите её и нажмите Ctrl+Enter

Легенды и мифы белорусской толерантности

Боль

Небольшое, стабильное и тихое европейское государство славится тем, что у нас очень мало кавказцев и жителей Средней Азии. Что происходит, когда белорусы все же встречают их на улицах? «Я за язык никого не тянула», - призналась корреспондент KYKY Анна Баландина. Результаты опроса ставят на толерантности белорусской нации большой вопрос.