Калi на Кастрычніцкай плошчы загучыць «Крамбамбуля»?

Боль • Мiкалай Янкойць
Усё на пераднавагодняй Кастрычніцкай плошчы добра — акрамя музыкі. Наслухаўшыся савецкіх хітоў і дзікаватай папсы родам з 90-х, рэдакцыя KYKY высветліла, хто адказны за музыку на цэнтральнай плошчы, і як на трэкліст могуць уплываць гараджане.

Мы пачалі пошукі з адміністрацыі Цэнтральнага раёна горада, да якога адносіцца і Кастрычніцкая плошча. З прыёмнай мяне накіравалі ўва ўпраўленне ідэалагічнай працы і культуры, ласкава падказаўшы нумар; там мяне радасна сустрэў даволі прыемны жаночы голас. Для кантактаў я выбраў рускую мову: на жаль, гэта дзейсны спосаб пазбегнуць прадузятасці.

— Добрый день!

— Добрый!

— Я Николай Янкойть, корреспондент портала KYKY.ORG, я к вам по та…

— Какого портала, простите?

— KYKY.ORG.

— Что-то я такого не знаю…

— А мы есть. И нам интересно, кто ставит музыку на Октябрьской площади, по каким критериям она отбирается.

— Нет, мы на Октябрьской площади никакую музыку не ставим. Вы, может, «Минскконцерт» наберите. Вы про какую вообще музыку?..

І сапраўды: якая тут музыка? Адна назва.


Дырэктара «Мінскканцэрта» на месцы няма, але ў прыёмнай на пытанне, ці звязаная арганізацыя з музычным афармленнем плошчы, адказваюць упэўнена, з гонарам: «Конечно, связана!». Мяне перанакіроўваюць да мастацкага кіраўніка «Мінскканцэрта» Алены Анатолеўны Радыёнавай, тая працягвае ланцужок на яшчэ адно звяно. За музыку на Кастрычніцкай плошчы адказвае Наталля Уладзіміраўна Аўдзеенка; яе нумар я і набіраю.

— Наталья Владимировна, по вечерам на Октябрьской играет музыка, и, как я понимаю, вы связаны с выбором этой музыки…

— С выбором? А что там происходит, скажите мне?

— Там играет несколько непонятная для нас музыка: Ухтинские какие-то, старая белорусская попса. Всё на русском языке. Нам интересно: кто выбирает эту музыку и для какой аудитории?

— У нас записана подборка музыки, точно такая же, как и на Дворце Спорта, все песни там рождественские и новогодние. Сейчас буду разбираться с теми, кто ставит эту музыку.

— Скажите, а можно на всю подборку посмотреть?

— Я вообще благодарна вам, что вы позвонили по этому вопросу. Наберите меня снова через пять минут, я сейчас со звукачом переговорю.

У пачатку другога тэлефанавання Наталля Уладзіміраўна запісвае маё прозвішча і назву партала.

— Я поговорила со звукорежиссёром, который работает на площадке. По программе с 12 до 16 часов идут песни детской тематики: «В лесу родилась ёлочка», старые советские песни. С 16.00 до 19.00 идёт более взрослая новогодняя музыка. А с 19.00 до 21 звучит классика. Никакого Ухтинского там не звучало! Вы, наверное, условно его назвали.

Я вам благодарна, что вы звоните — мне очень важно, чтобы всё там было хорошо, но когда вы говорите про Ухтинского, я потом с ваших слов ввожу в шок людей! Люди нервничают, перебирают свои подборки, и ничего крамольного там не находят. Вы же поймите: люди работают.

— Скажите, а жители города могут как-то влиять на праздничный треклист?

— А какие предложения вы хотите сделать?

— Мы хотели бы предложить современную белорусскую музыку. На белорусском языке.

— Да, пожалуйста! Вы можете прислать на наш e-mail предложения по музыке. Напишите «для Натальи Владимировны», а мы рассмотрим вместе со звукорежиссёром ваши предложения. Конечно, не будет как в ресторане, по заявкам — но мы рассмотрим, и если ваши предложения будут хороши и приемлемы, мы, конечно, изменим список песен.

— Скажите, а согласование песен займёт много времени?

— Вы присылайте. Это очень быстро, я просто должна посмотреть. Я и звукорежиссёр. Можете высылать прямо с фонограммами!

Спагадлівасць «Мінскканцэрта» ўражвае: усе працаўнікі размаўлялі са мной без аніякай грэблівасці ці пагарды. Праз 40 хвілін пасля размовы я дасылаю на адрас «Мінскканцэрта» 4 святочныя трэкі: «Калядную песню» і «З Новым годам!» гурта «Крамбамбуля», «Ціхую ноч» з сумеснага праекта «Сьвяты вечар» (выконваюць Зміцер Вайцюшкевіч, Лявон Вольскі, Вераніка Круглова і дзеці), а таксама свежы сумесны калядны трэк ад зорак беларускага альтэрнатыўнага попа: «Казкі», запісаныя гуртом BosaeSonca з удзелам вакалістаў Navi, Zui і Hurma.

Мы звязаліся з Лявонам Вольскім і Алесем Кот-Зайцавым; выканаўцы песень не супраць скарыстання іх трэкаў на святочных плошчах горада. Застаецца толькі чакаць; хутка мы раскажам, чым скончылася гэта гісторыя. А можа, фінальную частку гісторыі раскажа хтосьці з вас, калі пачуе прапанаваныя песні на цэнтральная плошчы краіны.

Магчыма, ў вас ёсць прапановы, якія цёплыя святочныя песні маглі б упрыгожыць Кастрычніцкую? Дасылайце іх у каментары. Лепшыя прапановы мы абавязкова перашлем «Мінскканцэрту».

Заметили ошибку в тексте – выделите её и нажмите Ctrl+Enter

«Найти работу в Москве можно либо за три дня, либо никогда».

Боль • Алина Малахова

«Я вывела для себя правило: откладывай с зарплаты после оплаты квартиры 35–40%, остальное трать по своему усмотрению». Ни один кризис не отменяет того, чтобы начать слать резюме в поисках работы своей мечты. Алина Малахова продолжает делиться мыслями по поводу трудоустройства в трех столицах.