14 мая 2019, 16:33

Беларуский поэт, прозаик и политик Владимир Некляев ухал в шведский город Лунд по стипендии для писателей, которых цензурируют в родной стране. Издание Швеции Sydsvenskan опубликовало заметку, в которой написало, что Некляев станет первым писателем-беженцем Лунда. Однако сам Владимир это отрицает, пишет TUT.by.

В комментарии журналистам беларус заявил: «Ні пра які палітычны прытулак у Швецыі (ці недзе яшчэ) размова не йдзе. Я насамрэч ужо тыдзень у шведскім Лундзе, але гэтае запрашэнне не мае палітычнага складніку. Мяне запрасілі, каб я мог спакойна, як пісьменнік, папрацаваць. Такім самым запрашэннем карысталася, напрыклад, Святлана Алексіевіч».

Со слов Владимира, он давно хотел воспользоваться приглашением, но не мог из-за политической ситуации в Беларуси. Но после того, как Лукашенко сказал, что президентские выборы состоятся в 2020 году, Некляев решил воспользоваться «форточкой во времени». «А нас жа адбываецца нешта толькі падчас выбараў, увесь астатні час – толькі пухіры на палітычным балоце. Пустая трата часу, а ў мяне увесь стол недапісанымі рукапісамі завалены», – пояснил поэт.

Некляев работает над завершением второй части романа про Янку Купалу. Когда вернется в Беларусь – не знает: все зависит от того, как будут развиваться события дома. «Калі на маю працу (мяркуючы па першых напісаных тут старонках) спадзяванні ў мяне даволі добрыя, дык на тое, што і дома ўсё будзе добра, спадзяванні не надта аптымістычныя. Беларусі рэальна пагражае страта незалежнасці, а краіна, народ жыве так, нібы зусім гэтага не ўсведамляе», – подчеркнул Владимир.

Фото обложки: naviny.by.

Заметили ошибку в тексте – выделите её и нажмите Ctrl+Enter